ŠEDÝ ZÁKAL
Šedý zákal je způsoben ztrátou průhlednosti nitrooční čočky, která je umístěna za duhovkou a jako součást zobrazovacího systému oka pomáhá vytvářet ostrý obraz na sítnici.
S věkem se čočka stává méně pružnou a kromě přirozené schopnosti akomodace (zaostřování na blízko) postupně ztrácí i svou čirost a stává se mohutnější.
Následkem nejen věku, ale i přidružených onemocnění může docházet k degenerativním změnám ve tkáních čočky, které vytvářejí drobné shluky uvnitř čočky. S vývojem zákalu se stávají tyto shluky hustější, zakalenější a zabírají čím dále větší plochu.
Zakalená čočka rozptyluje a blokuje průchod světla a brání tak vzniku ostrého obrazu, což způsobuje potíže s viděním.
Zpočátku, když zákal postihuje malou část čočky, nemusejí být příznaky příliš patrné. U některého typu zákalu může dokonce přechodně dojít ke zlepšení vidění na blízko. Čím více však je čočka zakalená, tím jsou projevy výraznější a více rušivé.
Diagnózu šedého zákalu musí vždy stanovit oční lékař na základě pečlivého vyšetření včetně rozšíření zornice kapkami k posouzení celé plochy čočky i zhodnocení stavu sítnice.
Jediným řešením vedoucím k obnovení vidění je dnes již zcela rutinní, velmi bezpečný zákrok v lokálním znecitlivění kapkami, při kterém se čočka vymění za umělou, která vydrží celý život.
Operací šedého zákalu můžete vyřešit i další problémy s viděním, jakými jsou:
Rozhodněte se sami, jak byste si přáli vidět po operaci a ujasněte si pomocí TESTU ZRAKOVÝCH PREFERENCÍ, jaké jsou Vaše priority ve vidění.
Přestože žádné studie neprokázaly, jak zabránit vzniku šedého zákalu nebo zpomalit jeho průběh, existují rizikové faktory pro vznik, které můžeme více či méně ovlivnit.
Nejdůležitější novinky z našeho portálu přímo na váš e-mail.
Nejdůležitější novinky z našeho portálu přímo na váš e-mail.
Vyplňte údaje níže a projděte si tříkrokovým testem.